نخبگان کمونیست چین در حالی گرد هم می آیند که شی جین پینگ به دنبال تقویت کنترل خود است

[ad_1]

تصویردر سمت چپ، انتظار می رود مقامات حزب کمونیست این هفته تصمیم بگیرند که آیا شی جین پینگ در میان رهبران سنی کشور قرار خواهد گرفت یا خیر.
اعتبار …کارلوس گارسیا رولینز / رویترز

نسخه چینی ساده شده را بخوانید. نسخه چینی سنتی را بخوانید

حزب کمونیست چین قرار است این هفته به شی جین پینگ پیروزی قابل توجهی بدهد که به تضمین آینده سیاسی او – با بازنویسی تاریخ – کمک خواهد کرد.

مقامات ارشد حزب در پکن گرد هم آمده اند تا در یک نشست پشت درهای بسته تسلط آقای شی را تثبیت کنند و او قول داد برای سومین بار به عنوان رهبر چین در سال آینده نامزد شود.

انتظار می‌رود در این نشست که به پلنوم معروف است، تاریخ 100 ساله حزب در روز پنجشنبه مورد ارزیابی مجدد قرار گیرد و تصمیمی برای قرار دادن آقای شی به عنوان یک رهبر معین سنی در فضای رسمی حزب تصویب شود. این حرکت همراه با مائو تسه تونگ، بنیانگذار رژیم کمونیستی کشور، و دنگ شیائوپینگ، معمار اصلی اوج اقتصادی این کشور، جایگاه آقای شی را بالا خواهد برد.

نشست این هفته آغاز سالی سرنوشت ساز در سیاست چین است. اعلامیه او در تغییر رهبری کنگره حزب کمونیست در سال 2022، زمانی که آقای شی، قدرتمندترین رهبر چین در دهه‌های اخیر، برای سومین دوره پنج ساله در راه ظاهر می‌شود، مفید خواهد بود. به عنوان دبیر کل حزب. هیچ رهبر رقیب یا وارثی در جلو وجود ندارد.

تصمیم برای قرار دادن آقای شی در میان غول‌های تاریخی کشور، استدلال او را تقویت می‌کند که او تنها رهبر است که می‌تواند چین را به‌طور نامحدود به جایگاه ابرقدرت برساند. چین در اپیدمی کووید-19 نسبتاً خوب حرکت می کند، اما با خطرات اقتصادی ناشی از شرکت های بدهکار و دولت های محلی، فشارهای اجتماعی با افزایش جمعیت و بی اعتمادی فزاینده به ایالات متحده و سایر کشورهای غربی مواجه است.

روز پنجشنبه، آقای شی از کشورهای آسیایی خواست تا با تشکیل “حلقه های کوچک” بر اساس زمینه های ژئوپلیتیکی مخالفت کنند، که اشاره ای آشکار به تلاش های رئیس جمهور بایدن برای ایجاد اتحاد با ایدئولوژی های دموکراتیک برای مقابله با چین است.

وی در ویدئویی که در مجمع همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه ضبط شده است، گفت: منطقه آسیا-اقیانوسیه نمی تواند و نباید به درگیری و تقسیم دوران جنگ سرد بازگردد.

آقای شی یکی پس از دیگری با بحران روبرو شده است، اما به دلیل روش های سخت خود توانسته است آنها را به تاییدیه تبدیل کند. او به ماه‌ها ناآرامی حامی دموکراسی در هنگ کنگ با اجرای قوانین امنیتی سخت‌گیرانه پاسخ داد. آنها محدودیت های گسترده ای را برای گسترش کووید-19 در چین اعمال کردند. و در حالی که چین بی سر و صدا دو کانادایی را که دستگیر کرده بود آزاد کرد، پس از آزادی مقامات کانادایی، منگ وانژو، مدیر مخابرات چین، پکن مدعی پیروزی شد.

او که مدعی سومین بار به عنوان رهبر حزب است، انتظار می‌رود سال آینده این کار را انجام دهد و از دوره دو دوره ریاست‌جمهوری شی جین‌پینگ خارج شود. در سال 2018، آقای شی یک بازی قدرت جسورانه را با برداشتن محدودیت دوره ریاست جمهوری انجام داد و راه را برای رهبری چین به طور نامحدود هموار کرد. این تصمیم این انتظار را که رهبران حزب برای مدت 10 سال در قدرت خواهند بود، از بین برد.

تمجید از دستاوردهای آقای شی و همتا کردن او با مائو و دنگ به آقای شی کمک می کند تا در برابر هر چالشی که در کارنامه اش وجود دارد مقاومت کند. این تصمیم محور مبارزات انتخاباتی شدید و همچنین جلسات پیشنهادی برای مسئولین حزب خواهد بود.

گزارش و تحقیق توسط کریس باکلی، استیون لی مایرز، لیو یی و کلر فو.

اعتبار …لیو بین / شین هوا، از طریق آسوشیتدپرس

نشست کمیته مرکزی حزب کمونیست یک موضوع مهم در سیاست چین است. کمیته مرکزی نخبگان حزب را گرد هم می آورد – حدود 200 مقام مرکزی و استانی که حق رای در تصمیمات آن دارند و 170 یا بیشتر از اعضای “جانشین” بدون رای. این کمیته سالی یک بار تشکیل جلسه می دهد تا در جهت سیاست و سیاست تصمیم گیری کند.

برنامه های قبلی تغییرات عمده ای را آغاز کرده اند. جلسه کمیته مرکزی در سال 1978 چین را در مسیر اصلاح بازار قرار داد. در سال 2013، یکی طرحی برای اصلاحات اقتصادی و اجتماعی شی جین پینگ تصویب کرد. و دوم، در سال 2019، آماده سازی برای قانون سختگیرانه امنیت ملی هنگ کنگ آغاز شد. به طور غیرمعمول، انتظار می رود در این نشست اخیر قطعنامه ای در مورد تاریخ حزب کمونیست به تصویب برسد.

نشست چهار روزه کمیته مرکزی یا «پلنوم» پایه و اساس کنگره حزب را تشکیل می‌دهد که هر پنج سال یک‌بار در سال 2022 برگزار می‌شود و در آن ترکیب رهبری جدید برای چین تصویب می‌شود. به نظر می رسد شی جین پینگ برای سومین دوره پنج ساله در کنگره مدعی شود و محدودیت دو دوره ای تعیین شده توسط اسلاف خود را لغو کند.

با وجود قدرت فوق‌العاده‌اش، آقای شی باید به دقت با نخبگان حزب رسیدگی کند، به نارضایتی‌های احتمالی رسیدگی کند و وفاداری را به اجرا بگذارد، و این دیدار چنین فرصتی بود. با این حال، این برنامه‌ها پشت درهای بسته انجام می‌شوند و ما به احتمال زیاد جزئیاتی در مورد آنچه آقای شی و سایر مقامات درباره برنامه‌هایی برای تغییر رهبری آتی گفته‌اند، به دست نمی‌آوریم.

تصمیم در مورد تاریخ حرکتی غیرعادی به نظر می رسد: تصور کنید اگر پرزیدنت بایدن از وکلا و فرمانداران بخواهد تا در مورد ارزیابی تاریخ آمریکا به توافق برسند. اما مدیریت نحوه به خاطر سپردن گذشته برای مدعیان قدرت رهبران چین برای مدت طولانی مهم بوده است. و دقیقه قطعنامه جدید صادر شده توسط این نشست، پیامدهای گسترده ای برای شی دارد و تأکید می کند که برنامه های شی و تأثیر بالقوه آنها برای دهه های آینده ادامه خواهد داشت.

اعتبار …مارتین پولارد / رویترز

تصمیم شی جین پینگ برای اختصاص مجمع رهبری به بازنویسی تاریخ حزب کمونیست نشان می دهد که او تا چه اندازه بر گذشته در سیاست چین کنترل دارد.

برای آقای شی، این راهی است برای گذاشتن نشان شخصی خود در تاریخ حزب – و راهی برای شکل دادن به آینده سیاسی چین.

آقای شی با یک «عزم» رسمی در مورد گذشته حزب، به گروه منتخبی از رهبران حزب پیوست. مائو تسه تونگ و دنگ شیائوپینگ تنها کسانی بودند که بر چنین قطعنامه‌ای نظارت کردند، هر دو نقطه عطف سیاسی مهمی را رقم زدند.

مائو و حامیانش اولین قطعنامه در تاریخ حزب را در سال 1945 برای تقویت اقتدار و اعتراض علیه رقبای سابق پس از سال ها مبارزه داخلی ارائه کردند. این قطعنامه گام بزرگی در ایجاد “اندیشه مائوتسه تونگ” بود – مجموعه ای از اعتقادات رهبری حزب که در سال 1949 قدرت را در سراسر چین به قدرت رساند.

دنگ و دیگر رهبران کهنه کار بر قطعنامه دوم حزب در سال 1981، پس از انقلاب فرهنگی مائو، پس از یک دهه تحولات خشونت آمیز و بازگشت او به قدرت نظارت کردند.

آنها باید با موجی از ناامیدی تلخ در مورد مائو از مقامات روبرو می شدند. اما دنگ می ترسید که افراط در محکوم کردن مائو ستونی از اقتدار حزب را از بین ببرد. بالاخره مائو بنیانگذار جمهوری بود. دنگ و دستیارانش با دفاع از سهم خود، تصمیم گرفتند تا پایان مخرب مائو را در دهه آخر زندگی اش کنار بگذارند.

آقای شی علاقه ای به مطالعه اشتباهات گذشته حزب نشان نداد. در عوض، آخرین قطعنامه احتمالاً بر تقویت موقعیت آقای شی به عنوان رهبر عالی تمرکز دارد. قبل از پلنوم، موج تبلیغات و تاریخ رسمی جدید حزب، آقای شی را به عنوان رهبر انقلابی که چین را وارد عصر جدیدی کرد، تجلیل کرد.

اعتبار …آلی سانگ / رویترز

کمپین حزب کمونیست چین برای احیای ایمان مردم به تاریخ و ارزش‌ها فراتر از کتاب‌های درسی، از جمله فیلم‌ها، تلویزیون، نمایشگاه‌های موزه – و حتی بسته‌بندی بستنی است.

به عنوان بخشی از تلاش‌های شدید شی جین پینگ برای کنترل نحوه یادآوری مردم چین از گذشته خود، مقامات مشتاق‌تر شده‌اند و در بسته‌بندی پیام حزب برای مخاطبان بزرگ‌تر کمی ماهرتر شده‌اند.

«نبرد در دریاچه چانگجین»، فیلمی دو ساعته و 56 دقیقه ای درباره نبرد حماسی بین نیروهای چین و آمریکا در طول جنگ کره، به دومین فیلم پردرآمد چین تبدیل شده است که توسط مقامات حزب تبلیغ شده است. در جشن امسال صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست چین، تعدادی درام و مستند تلویزیونی نیز به نمایش درآمد.

کچنگ فانگ، استادیار دانشکده روزنامه نگاری و ارتباطات در دانشگاه چینی هنگ کنگ، می گوید: «در سال های اخیر، می توان شاهد پیشرفت در تبلیغات با استفاده از روش هایی بود که برای جوانان قابل قبول تر است.

او گفت که در همان زمان، سانسور تشدید شده است. صداهای مشکوک مدام در حال پاک شدن هستند.»

گذشته حزب یادآور داستان های قهرمانانه تهاجمات ژاپنی در دهه های 1930 و 1940، انقلاب علیه بازرگانان و جنگ چین است.

این حزب به اصطلاح “گردشگری قرمز” را ترویج می کند – بناهای تاریخی و موزه هایی که بازدیدکنندگان در آنها در داستان های قهرمانانه تاریخ حزب غوطه ور می شوند. افراد مشهور عبارتند از زادگاه مائو تسه تونگ و منطقه کوهستانی جینگشان، جایی که حزب کمونیست انقلاب روستایی خود را گرامی داشت. به گفته مقامات، تعداد بازدید از مقاصد گردشگری قرمز از 140 میلیون در سال 2004 به 1.4 میلیارد در سال 2019 افزایش یافته است.

حزب تقریباً هر جنبه ای از فرهنگ را برای تبلیغ تاریخ خود به خدمت گرفته است. خطوط درام تلویزیونی میهنی “عصر بیداری” با برند بستنی روی جلد آن است.

یکی از آنها برای بستنی با طعم شکلاتی می‌خواند: «من یک آجر انقلاب هستم و من را در جایی که باید باشم قرار می‌دهند».

گزارش و تحقیق توسط کریس باکلی و لیو یی.

اعتبار …گیلز صبری برای نیویورک تایمز

تاریخ در چین فقط مربوط به مشروعیت سیاسی نیست. ابزار کنترل سیاسی است.

تغییرات اخیر در قوانین کیفری کشور، قهرمانان و شهدای کشور را محکوم کرده است که طبق تعریف حزب کمونیست ممکن است تا سه سال زندان محکوم شوند.

از ماه مارس، این کد به طور مکرر برای جلوگیری از سؤالات مربوط به رویدادهای تاریخی که زمانی برای بحث و تحقیق باز بود، استفاده شده است. اینها شامل انقلابی است که جمهوری خلق چین را به وجود آورد و اخیراً درگیری با نیروهای هندی در مرز مورد مناقشه هیمالیا در سال 2020 که در آن حداقل چهار سرباز چینی کشته شدند.

از آن برای زندانی کردن وبلاگ نویسان و روزنامه نگاران برجسته و همچنین شهروندان عادی استفاده شده است. حزب به وضوح قصد دارد یک هشدار بسیار عمومی در مورد انحراف از ارتدکس ارسال کند. دستورالعمل دولت چین که این هفته صادر شد، به مقامات دستور داده است که از نگهداری پارک‌های یادبود و سایر مکان‌های یادبود شهدای حزب اطمینان حاصل کنند.

تسلیحات تاریخ از کتاب بازی دیکتاتوری بیرون آمده است که توسط کشورهای دیگر برای مقابله با پلیس استفاده شده است. چند هفته پس از تشدید قانون در چین، روسیه محکوم کردن کهنه سربازان جنگ جهانی دوم را جرم اعلام کرد، رویدادی تاریخی که رئیس جمهور ولادیمیر پنجم. پوتین در مرکز مشروعیت سیاسی خود قرار دارد.

کتی استالارد، یکی از همکارانش گفت: «در حالی که خروج از یک نسخه بسیار گزینشی تاریخ و به راه انداختن جنگ‌های تاریخی برای پیشبرد منافع خود، انگیزه دیکتاتوری خاصی نیست، عقب‌نشینی در روسیه و چین سخت‌تر و خطرناک‌تر می‌شود.» مرکز بین المللی وودرو ویلسون برای محققان در واشنگتن. او نویسنده کتابی با عنوان رقص روی استخوان ها: تاریخ و قدرت در چین، روسیه و کره شمالی است.

او گفت: “فضا برای به چالش کشیدن نسخه رسمی – که قبلا وجود داشت – در حال کاهش است.” هر دو رویکرد خود را به میهن پرستی شکل می دهند، اما این در واقع در مورد تامین وضعیت موجود و اتصال سیستم های قدرت موجود است.

[ad_2]

Olive Herman

سفر نینجا. زامبی نرد. متخصص فرهنگ پاپ معتاد آبجو ماون وب کارشناس مغرور غذا تنظیم کننده. دردسر ساز. خالق مشتاق

تماس با ما