مدیر عامل Mobinet: اینترنت خانگی توسعه نمی یابد مگر اینکه نرخ تلفن همراه تغییر کند – Zomit


وزیر اسبق حمل و نقل و فناوری اطلاعات سال گذشته اعلام کرد وعده 5 میلیون بندر محقق نشده است. اینترنت VDSL ، 5G به عنوان نقطه ای برای کاربران خانگی فعال شده است. در 9 مارس 1999 ، Mobinet از شبکه 5G برای استفاده مشتریان شرکتی خود رونمایی کرد. اینترنت 5G مشابه FWA است که به کاربران امکان می دهد به صورت بی سیم به اینترنت متصل شوند.

در آن زمان ، مبینات اعلام کرد که ارائه خدمات 5G به دو شهرداری ، شهرداری تهران و خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) را آغاز کرده است. اما به نظر می رسد ارائه اینترنت 5G به مشتری خانگی کارساز نبوده است. در ادامه ، وضعیت تامین اینترنت خانگی 5G در کشور و محدودیت های آن را مرور می کنیم.

چرا 5G Home منتشر نمی شود؟

حسین تهرانیمدیر عامل Mobinet Zomit در مصاحبه ای گفت: “دلایل متعددی وجود دارد که 5G در سناریوی فعلی در دسترس نیست.” از یک سو ، به دلیل قیمت بالای مودم های 5G ، ارائه این خدمات به مشتریان داخلی هنوز کافی نبوده و تعامل Modenet با سه تولید کننده مودم داخلی برای کاهش بومی سازی مودم ها و هزینه های مودم موفقیت آمیز نبوده است. تهرانی به خبرنگار Zomeet Reporter گفت که مودم 5G موجود در بازار کشور بیش از 500 500 قیمت دارد و مشتری فعلی خانگی با اینترنت 4G یا TD-LTE احتمالاً چنین قیمت بالایی را نخواهد پرداخت.

هزینه بالای لوازم خانگی 5G هنوز این خدمات را توجیه نمی کند

تهرانی می گوید تنها راه توسعه فناوری و ارائه خدمات 5G این است که به تدریج هزینه مودم ها را کاهش داده و همچنین با یک نگاه بلندمدت و خوش بینانه به سیاست دولت شروع به کار کرد. اکثر خدمات مبتنی بر فناوری جدید در تهران شباهت های راه اندازی و روند توسعه آنها را توضیح می دهند:

وقتی TD-LTE را در سال 1995 معرفی کردیم ، همین وضعیت وجود داشت. یعنی هزینه خرید تجهیزات بیشتر از قدرت خرید مردم بود. در نتیجه ، ما خود هزینه آن را پرداختیم و با خیال راحت تجهیزات را در اختیار کاربر خانگی قرار دادیم تا مردم استفاده از فناوری جدید را تجربه کرده و احساس کنند. بعد از مدتی می بینیم که مردم مودم ها را از جیب خود پرداخت می کنند و از سرویس TD-LTE استفاده می کنند. این نشان می دهد که این فناوری درک شده است و قدرت خرید مردم کمی افزایش یافته است. قیمت CPE (تجهیزات مبتنی بر مصرف کننده) نیز از زمان ظهور فناوری منطقی تر شده است.

تهرانی با اشاره به اینکه رشد فناوری و همه گیری ها مشابه است ، می گوید وقتی معاملات مردم با فناوری نسل قبلی سازگار است ، آنها نیازی به پرداخت هزینه زیاد برای فناوری جدید احساس نمی کنند. به گفته وی ، مفهوم چرخه عمر فناوری (یا چگونگی تناسب محصول یا فناوری جدید در بازار) باعث می شود برنامه های جدید به تدریج نیاز به استفاده از فناوری جدید داشته باشند و در نهایت با هم جمع شوند. اما آنها تأکید می کنند که ما هنوز از شیوع 5G در ایران فاصله داریم ، عمدتا به دلیل جهش نرخ ارز و تفاوت نامتناسب درآمد خانوارها در رابطه با این نرخ.

باز هم ارزش دلار

مدیرعامل مبینت توضیح می دهد:

جهش نرخ ارز باعث افزایش هزینه های سرمایه گذاری اپراتور شده است. با این حال ، به دلیل کنترل شدید قیمت ها توسط دولت ، قیمت اینترنت به صورت سیستماتیک پایین نگه داشته شده است و فاصله زیادی بین درآمد و افزایش هزینه ها ایجاد شده است. اپراتور در این فضا نمی تواند شرایط لازم را برای توسعه و پیشرفت فناوری در دراز مدت فراهم کند. این امر به این دلیل است که بین نرخ فروش خدمات و سرمایه گذاری مورد نیاز برای خرید تجهیزاتی که نمی توانند یکدیگر را جبران کنند ، فاصله زیادی وجود دارد. بنابراین مشکل IT ، به ویژه تلفن همراه و FWA ، این است که هزینه سرمایه گذاری آنقدر افزایش یافته است که بین درآمد اپراتور و هزینه دلار تفاوت زیادی وجود دارد. این بدان معناست که تنها درآمدی است که مردم می توانند با مقرون به صرفه ترین قیمت برای یک مودم پرداخت کنند. در نتیجه ، این بزرگترین مشکل در راه اندازی و استفاده از 5G در ایران است.

Home 5G چه زمانی در دسترس خواهد بود؟

چقدر طول می کشد تا اپراتورها روی سود سرمایه گذاری کرده و مودم های داخلی بسازند؟ او در گفتگو با زومیت گفت: “در حقیقت ، مسیر فناوری جدید همان 4G است.” او اضافه کرد:

ما آماده انجام این سرمایه گذاری هستیم. در این راستا ، ما به سه تولید کننده اعلام کردیم که خرید تجهیزات را تضمین می کنیم ، از شما پشتیبانی می کنیم ، شبکه ای را برای انجام آزمایشات لازم برای ایجاد اکوسیستم تولید تجهیزات 5G در اختیار شما قرار می دهیم. با این حال ، این محصول 100 نیست و بیشتر اجزای تشکیل دهنده تجهیزات به قیمت دلار بستگی دارد. با این حال ، مشکل اصلی اپراتورها تنظیم نرخ ها است.

تهران: سرویس اینترنت پایدار هرگز گرانتر از تلفن همراه نیست. ابتدا باید نرخ تلفن همراه بازبینی شود

مدیران عامل Mobinet توضیح می دهند که این چرخه بدون بهبود نرخ انجام نمی شود و هیچ اپراتوری نمی تواند در شرایط فعلی پیشرفت کند. با توجه به اینکه هر فناوری دارای چرخه عمر و استهلاک خاصی است ، وی می گوید که طبق مقررات فعلی ، سرمایه گذاری در این زمینه برای اپراتور سودآور نیست. مگر اینکه به وضعیت خوش بین باشید و بهبود را تصور کنید.

تهران می گوید در تغییر سیاست ها ، ابتدا فشار برای ثابت نگه داشتن نرخ تلفن همراه باید برداشته شود. این امر به این دلیل است که سایر شرکت های فعال در زمینه خدمات اینترنتی کاملاً تحت تأثیر این نرخ قرار می گیرند. تهران تأکید می کند که سرویس اینترنت ثابت هرگز گرانتر از تلفن همراه نیست. در حال حاضر ، علیرغم فشار دولت برای پایین نگه داشتن نرخ تلفن همراه ، تقریباً برای همه خدمات ارتباطی پایین نگه داشته می شود و روند انتقال فناوری به خوبی پیش نمی رود. تهران در مورد اصلاحات سیاست گذاری در این زمینه می گوید:

یا باید قوانین بخش را اصلاح کنیم تا اپراتور بتواند نرخها را تعیین کند ، یا باید از دولت مشوق بگیریم تا در نهایت نرخها به نرخهای مقرون به صرفه نزدیک شوند. این انگیزه می تواند به صورت کاهش سهم درآمد اپراتور به دولت یا به صورت تخفیفی باشد که روند انتقال فناوری را از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر می کند.

مسائل مربوط به فرکانس

“ارائه اینترنت پرسرعت در بسترهای ارتباطی جدید” وعده ای است که در سالهای اخیر بارها توسط مقامات کشور اعلام شده است. وعده هایی که همیشه برای فناوری بعدی یا فناوری جدید به تعویق می افتد و در نتیجه افراد بیشتری به اینترنت تلفن همراه روی می آورند. بین اسناد بالادستی موجود و تأیید شده در این زمینه با نزدیک شدن به شورای عالی فضای مجازی ، ایران باید حداقل 10 درصد از ارتباطات و فناوری های ارتباطی جدید خود مانند 5G 1403 را وارد کشور کند.

با توجه به اولویت های یکسان در مدیریت ، مدیرعامل مبینت به زومیت می گوید که در نهایت کشور به همان سمت پیش خواهد رفت. اما اگر سیاست درستی تدوین شود ، این روند تسریع می شود و در صورت تاخیر سیاست ، روند توسعه اینترنت پرسرعت کند می شود. تهرانی در پاسخ به سوال خبرنگار زومیت گفت:

ما پیش بینی می کنیم که فرکانس در سال جاری ثابت شود و به عنوان اپراتور ما آماده ایم که سایت 5G را امسال گسترش دهیم. در نتیجه ، ما از نظر تکنولوژی و عرضه عقب نیستیم. ما در گروه تلفن همراه اول سایتهای 5G داریم و زیرساخت شبکه آماده است. من فکر نمی کنم تصمیم دولت بیش از 6 ماه طول بکشد زیرا کشور به آن نیاز دارد. بنابراین اگر همه شرایط مناسب باشد ، کمتر از یک سال با ارائه تجاری 5G به عنوان یک سرویس اینترنتی عمومی فاصله داریم. قیمت نهایی این سرویس چقدر خواهد بود و چند نفر می توانند این سرویس را خریداری کنند. طبیعتاً این کار زمان بر است تا مسائل فنی و تأمین زیرساخت.

مقالات مرتبط:

باند فرکانس 3500 مگا هرتز اختصاص داده شده به توسعه شبکه های 5G هنوز توسط سازمان تنظیم رادیو به حراج گذاشته نشده است. مدیران عامل مشهور می گویند اگرچه دولت تلاش کرده است در این زمینه اقدامی انجام دهد ، اما در نهایت ، دولت قبلی برای باند طلایی یا فرکانس 3.5 تصمیم نگرفت و ترتیب فرکانس را مشخص نکرد. وی در توضیح اهمیت تخصیص این فرکانس ها برای توسعه 5G می گوید:

Mobinet و Irancell در حال حاضر 60 مگابایت پهنای باند دارند که از آنها برای شبکه فعلی خود استفاده می کنند ، اما برای توسعه 5G ، 100 مگابایت پهنای باند فرکانس مورد نیاز است. یعنی حداقل پهنای باند اپراتور برای توسعه 5G FWA. هنوز مشخص نیست که کدام گروه در اختیار اپراتورها قرار می گیرد ، به چه شکلی و تحت چه شرایطی و به چه قیمتی. البته در دولت قبل پیش نویس در این زمینه نوشته شد که با مخالفت برخی شرکت ها از جمله مبینت مواجه شد و در نهایت به نتیجه ای نرسید.

با توجه به اینکه دولت اپراتورهای Mobinet را ترجیح می دهد و اولین شریک Mobinet یک سرمایه گذار است ، حسین تهرانی ادعا می کند که در Mobinet جا برای توسعه 5G وجود دارد. او می گوید Mobinet هیچ مشکلی در رقابت با اپراتورهای دیگر ندارد و همچنین با سایر بازیکنان در بخش TD-LTE به خوبی رقابت می کند.

این شرکت علاوه بر ایرنا و انجمن فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران ، بسته به منطقه تحت پوشش در شبکه 5G ، مشتریان جدید موسسه ای را جذب کرده است که از فیبر یا رادیو استفاده می کنند.

Markus Bennett

مشکل ساز هیپستر پسند. متعصب غذا موزیکال. علاقه مندان به سفر. طرفدار زامبی برنده جایزه

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهانGuide to buying household appliances