عوارض لخته شدن خون در آسترزنکا؛ بالاخره آسترزنکا ضربه خورد یا نه؟رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: واکسن آسترازنکا دارای عارضه نادری است که می‌تواند باعث لخته شدن خون در برخی از رگ‌های خونی حیاتی و مهم بدن مانند رگ‌های مغز، قلب و اندام‌ها شود. همچنین مطلع شد، توضیح داد.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: این واکسن یک ماده بیولوژیکی است که با ورود به بدن انسان واکنش‌هایی ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه همه واکسن های دنیا چند عارضه دارند، تصریح کرد: عوارض خفیف شامل تب، سردرد، درد محل تزریق، تهوع و استفراغ است. همچنین برخی از عوارض جدی تر واکسن ممکن است به ندرت در افراد رخ دهد، اما به دلیل بروز نادر در برنامه های واکسن، پس از تحقیقات علمی دقیق، تصمیم گرفته شده است که آیا آنها در سراسر جهان استفاده شود یا خیر.

عارضه نادر لخته شدن خون با واکسن آسترزنکا، مجموعه عوارض مرتبط با واکسن در سراسر کشور

دکتر گویا در ادامه با اشاره به اینکه واکسن آسترازنکا دارای عارضه نادری است که می تواند باعث لخته شدن خون در برخی از رگ های خونی حیاتی و مهم بدن مانند رگ های مغز، قلب و اندام ها شود، گفت: استانی و کشوری جمع آوری می شود. .

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت تاکید کرد: در صورت بروز عوارض بیشتر از حد انتظار، کمیته ملی ارزیابی عوارض واکسن تصمیم گیری خواهد کرد.

موارد منع مصرف واکسن Astraznka

وی افزود: در خصوص واکسن آسترازنکا در ابتدا گزارش شده بود که افراد در سنین باروری نباید از این واکسن استفاده کنند و دلیل این امر نیز همین عارضه یعنی احتمال لخته شدن خون بوده است. این موضوع از سوی معاون وقت وزیر بهداشت در وزارت بهداشت اعلام و در دستورالعمل وزارت بهداشت به تصویب رسید. همچنین توصیه می شود افراد زیر 50 سال تا حد امکان از سایر واکسن ها استفاده کنند و دلیل آن نیز توضیح داده شده است.

هشدار برای مسافرانی که به دنبال تزریق Astrazanka هستند

دکتر گویا در پایان خاطرنشان کرد: متأسفانه افرادی هستند که به دلیل ویزای سفر به برخی کشورها برای دریافت واکسن آسترازنکا اقدام می کنند و علیرغم توصیه های جدی مسئولان بهداشتی، خواهان دریافت این واکسن هستند. واضح است که احتمال چنین عوارضی اگرچه بسیار نادر است، اما غیرعادی است.

Markus Bennett

مشکل ساز هیپستر پسند. متعصب غذا موزیکال. علاقه مندان به سفر. طرفدار زامبی برنده جایزه

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهانGuide to buying household appliances